11-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §22. Саяси қуғын-сүргін және халықтар депортациясы
Сабақтың мақсаты:
Саяси қуғын-сүргін және халықтар депортациясы туралы түсінік қалыптастыру;
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
- Қазақстанға басқа ұлт өкілдерінің қоныстану кезеңдерін атаңдар?
- Басқа ұлт өкілдерінің Қазақстанға қоныстануы кезеңіндегі көші-қон процесінің рөлі қандай болды?
- Қоныс аудару қалай жүргізілді?
- Қоныс аударушылардың басым көбі қандай облыстарға орналастырылды?
- Басқа ұлт өкілдерінің Қазақстанға қоныстануы кезеңіндегі көші-қон процесінің рөлі қандай болды?
Қазақстанға басқа ұлт өкілдерінің қоныстану кезеңдерін атаңдар?
Жылдар |
Қоныс аудару кезеңдері |
Заңдық негізі |
|
|
|
Жаңа сабақтың жоспары:
- Соғысқа дейінгі кезеңдегі саяси қуғын-сүргін және халықтар депортациясы 2. Қазақстанға күштеп қоныс аударылғандар
- Соғыс жылдарындағы саяси қуғын-сүргін және халықтар депортациясы
- Екінші дүниежүзілік соғыстың халық санына тигізген әсері
Сабақты бекіту:
- Депортация дегеніміз не?
- Соғысқа дейінгі депортацияға қандай халықтар ілікті? Неліктен?
- Этнос дегеніміз не?
- Саяси мүдде негізінде көшірілгендерді қалай атады?
- Тоталитарлық тәртіптің құрсауына алғашқылардың бірі болып іліккен қиыршығыстық халықты атаңдар?
- «Сенімсіз халықтар» деп неліктен атады?
- Заңсыз қуғын-сүргінге ұшыраған халықтарды ақтау қашан басталды?
Білдім |
Үйрендім |
Үйренгенім |
|
|
|
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: §22. Саяси қуғын-сүргін және халықтар депортациясы