7-сынып. Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: § 46-47. Қазақ халқының шығармашылық дәстүрі
Сабақтың мақсаты:
- Оқушыларды ХҮ-ХҮІ ғасырлардағы қазақ ақын-жыраулардың шығармашылығы туралы, саз өнері мен музыкалық аспаптармен жан-жақты таныстыра отырып, танымдық түсініктерін қалыптастыру;
- Сабақ барысында оқушылардың тарихи танымдық, ойлау, талдау, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту;
- Оқушыларды өз елінің тарихын, тілін, дінін, ұлттық құндылықтарын құрметтеуге, Отанын сүюге, ұлтжандылыққа тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:суреттер, сызба, карта
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
- «Мәдениет» ұғымын қалай түсінесің?
- Материалдық мәдениет дегеніміз не?
- Ұлттық материалдық мәдениетке не жатады?
- Рухани мәдениет дегенді қалай түсінесің?
- Ауыз әдебиетінің түрлерін айтып, оның бір түріне талдау жасаңдар
- Ислам дінінің қазақтар арасында таралуының қандай ерекшеліктері болды? Қандай діни жоралғылар ұстанды?
Жаңа сабақтың жоспары:
- Жыраулар поэзиясы
- Сыпыра жырау
- Асан қайғы
- Қазтуған жырау
- Қотан ақын
- Доспанбет жырау
- Шалкиіз жырау
- Жиембет жырау
- Марғасқа жырау
- Ақтанберді жырау
- Бұқар жырау
- Саз өнері
- Қазақтың музыкалық аспаптары
- Жетіген
- Шертер
- Домбыра
- Қобыздаңғыра
- Дауылпаз
- Шыңдауыл
- Дабыл
- Асатаяқ
Сабақты бекіту:
- ХҮ ғасырдағы ақын-жырауларды ата
- Жыраулар деп кімдерді айтамыз, олардың ақындардан айырмасы қандай?
- ХҮІ ғасырдағы ақын-жыраулардан кімдерді білесің?
- ХҮІІ-ХҮІІІ ғасырдағы ақын-жыраулар?
- Саз өнері қай кездендами бастады?
- Шетел ғалымары қазақ халқының саз өнеріне қандай баға берді?
- Қазақтың саз аспаптарының түрлерін атап беріңдер.
Бағалау:
Үйге тапсырма: §46-47.